US men’s freestyle receives draws for Yasar Dogu International in Turkey

0

Pictured: James Green at the 2021 World Championships. Photo by Tony Rotundo, WrestlersAreWarriors.com.

Istanbul, Turkey – The 15 men’s freestyle wrestlers from the United States received their first-round draw for the Yasar Dogu International in Istanbul, Turkey. This is the first UWW Ranking Series event of the 2022 season.

US LIST ANNOUNCEMENT

The men’s freestyle competition begins Saturday with Kollin Moore (97kg), Nick Gwiazdowski (125 kg) and Hayden Zilmer (125 kg) and continues on Sunday with Nico Megaludis (61kg), Daniel Deshazer (61kg), Evan Henderson (65kg), Joey McKenna (65kg), Antoine Ashnault (70kg), james green (70kg), Jordan Olivier (70kg), Joey LaVallee (74kg) Jordan Burroughs (79kg), Luck Marsteller (79kg), David McFadden (79 kg) and Mark Hall (86kg).

Below are their draws along with a detailed schedule.

Fans can watch all the action live on FloLutte and find parentheses on United World Wrestling website. Qualifying rounds begin at 10:30 a.m. local time (2:30 a.m. ET) and the medal games will take place at 6 p.m. local time (10 a.m. ET).

Follow @USAWrestling on Twitter for live updates throughout the tournament.

2022 YASAR DOGU INTERNATIONAL – UWW RANKING SERIES EVENT
February 24-27, 2022 | Istanbul, Turkey

USA Men’s Freestyle Draw
61 kg: Nico Megaludis (Toilet Titan Mercury)
against Georgii Okorokov (Austria), 14e at the 2020 Russian Championships

61kg: Daniel Deshazer (Gopher WC RTC)
against Ramiz Gamzatov (Russia), bronze at 2021 Ivan Yarygin

65kg: Evan Henderson (Ohio RTC/Titan Mercury WC)
against Joey McKenna (USA), 2017 U23 World Bronze Medalist
-OR- Bekzat Yermekbay (Kazakhstan), bronze at the 2021 World Junior Championships

65kg: Joey McKenna (Pennsylvania RTC/Titan Mercury WC)
versus.
Bekzat Yermekbay (Kazakhstan), bronze at the 2021 World Junior Championships

70kg: Antoine Ashnault (Scarlet Knights WC/New York AC)
against Sanzhar Doszhanov (Kazakhstan), 10e at the 2019 World Junior Championships
-OR- Ernazar Akmataliev (Kyrgyzstan), silver at the Senior World Championships, gold at the 2021 U23 World Championships

70kg: James Green (Southeast RTC/Titan Mercury WC)
vs Vishal Kaliramana (India), bronze at 2021 Matteo Pellicone
-OR- Khanburged Gankhuyag (Mongolia)

70kg: Jordan Oliver (CdM Sunkist Kids)
against Aliakbar Fazlikhalili (Iran), bronze at the 2021 U23 World Championships, bronze at the 2018 Cadet World Championships

74 kg: Joey Lavallee (WC Lehigh Valley / WC Titan Mercury)
against Soslan Tigiyev (Azerbaijan), bronze at the 2006 Senior World Championships

79kg: Jordan Burroughs (Pennsylvania RTC/Sunkist Kids)
against Meiir Koshkinbayev (Kazakhstan), 14e at the Vladimir Semenov tournament

79kg: Chance Marsteller (Toilet Titan Mercury)
vs. David McFadden (USA), silver at 2021 Matteo Pellicone

79kg: David McFadden (Pennsylvania RTC/Titan Mercury WC)
against Chance Marsteller (USA), ninth at the 2019 Alexander Medved Tournament

86 kg: Marc Hall (Pennsylvania RTC/Titan Mercury WC)
against Tarzan Maisuradze (Georgia), bronze at the 2015 World Junior Championships
-OR- Temuujin Mendbileg (Mongolia), 10e at the 2018 Asian Cadet Championships

97kg: Kollin Moore (Ohio RTC/Titan Mercury WC)
against Akezhan Aitbekov (Kazakhstan), no international qualification
-OR- Satywart Kadian (India), bronze at the 2021 Senior Asian Championships

125kg: Nick Gwiazdowski (Spartan Combat RTC/Titan Mercury WC)
against Hayden Zillmer (USA), bronze at 2021 Matteo Pellicone

125kg: Hayden Zillmer (Gopher WC RTC)
against Nick Gwiazdowski (USA), bronze at the 2017 and 2018 World Championships

Schedule (8 hours before US ET)
Saturday February 26
10:30 am – Qualifications & repechages (WFS 50, 53, 55, 59, 65, 72 kg; MFS 97, 125 kg)
6:00 p.m. – Medal matches (WFS 50, 53, 55, 59, 65, 72 kg; MFS 97, 125 kg)

Sunday February 27
10:30 am – Qualifications & repechages (MFS 57, 61, 65, 70, 74, 79, 86, 92 kg)
6:00 p.m. – Medal matches (MFS 57, 61, 65, 70, 74, 79, 86, 92 kg)

Share.

About Author

Comments are closed.